Metasekvoja čínska

Metasequoia glyptostroboides

Výskyt:  Prvý nález Metasokvoji čínskej (Metasequoia glyptostroboides) je pôvodom z okresu Lichuan v čínskej provincii Hubei (Stredná Čína). Pôvodná lokalita v nadmorskej výške 700 - 1350 m. n. m

Vek dožitia: 600 rokov

Výška: 35-50m

Zaujímavosť: Rod z ihličnanov reprezentované jediným životným druhu ,Metasequoia glyptostroboides , zo strednej Číny. Fosílne zástupcovia, ako napríklad M. occidentalis , datované asi pred 90 miliónmi rokov do obdobia neskorej kriedy. V roku 1941 vytvoril japonský botanik Miki Shigeru z univerzity v Osake názov Metasequoia pre fosílne lístie s opačnými, nie špirálovito usporiadanými listami. Prvé živé stromy Metasequoia objavil v roku 1944 čínsky botanik Wang Zhan v čínskej provincii S'-čchuan.Metasekvoja čínska

Podrobnejšie informácie

Pôda: Nevyhovujúce je pestovanie v alkalických alebo v suchých pôdach. 

Koreňový systém: Korene sú veľmi plytké, často hlboké iba 1,5 až 2 m. Dobre znášajú vlhkú až zamokrenú pôdu.

Rast: Vysoké tempo rastu sa vyznačuje na miestach, kde je dostatok plného slnečného svetla. Za 1 rok dokáže strom vyrásť o 60 cm. Vo veku 40 rokov môže strom dosahovať výšky 30 metrov.  Strom má kuželovitú súmernú korunu, vďaka čomu je často vysádzaný ako alejová drevina.

Voda: Zvyčajne sa vyskytujú na tienistých a vlhkých miestach, ako sú rokliny a potoky. V ideálnom prípade by tento strom mal byť vysadený neďaleko od vodného zdroja, aby sa uľahčilo zavlažovanie. Dobre znáša hlinitú, podmáčanú pôdu. Veľké stromy to rýchlo absorbujú; vodu vždy, keď je pôda na dotyk suchá.

Kôra: Výrazne vláknitá až vrásnená, svetlo-hnedosivá, starším kmeňom sa odlupujú väčšie pruhy z kôry stromu a obnažuje sa hladšia, červenohnedá kôra.

Semiačka a šišky: Šišky guľovité až vajcovité 1,5 - 2,5 cm veľké, dozrievajú asi 8-9 mesiacov po opelení.

Listy: Listy sú protiľahlé, dlhé 1-3 cm a jasne svieže zelené, na jeseň sa menia na líščito červenohnedé.

Využitie: Najčastejšie sa tento druh stromu u nás nachádza v parkoch alebo v botanických záhradách. V zahraničí sa využíva ako alejová výsadba pri cestách v meste z dôvodu schopnosti vysokej absorpcie tuhých znečisťujúcich častíc PM10. 


Ak sa Vám zapáčil tento prehistorický strom, tak v našej ponuke nájdete ponuku sadeníc Metasekvoji čínskej.

Zdroje: