Sekvojovec mamutí

Sequoiadendron giganteum

VÝSKYT: U.S.A, California. Pôvodom rastú v 2027km páse v zmiešanom ihličnatom lese na západných svahoch pohoria Sierra Nevada. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 900- 2133 m. n. m.

Staršie názvy: Sekvoja mamutia, Mamutí strom, Sekvoja obrovská, Wellingtonia

Vek dožitia: +3000 rokov

Výška: Môže rásť až do výšky zhruba 90 m s priemerom 11 m

Koľko L vody potrebuje dospelá sekvoja: Dospelý sekvojovec spotrebuje v priebehu leta 1900 až 3000L vody na deň. Najviac vody získavajú z topiaceho sa snehu.Sekvojovovec mamuti info

Najväčší strom na planéte: General Sherman. 

Objem dreva: 1487 m3. Z jedného takéhoto stromu je možné získať toľko dreva, ktoré postačuje na postavanie 120 priemerných domov.

Pomenovanie: podľa amerického generála, ktorý bojoval v americkej občianskej vojne.


Podrobnejšie informácie

Optimálna pôda: Obrovské sekvoje rastú najlepšie v hlbokej, dobre odvodnenej piesočnatej ílovitej pôde s pH 5,5 až 7,5. Obrovské sekvoje sa dobre prispôsobujú všetkým typom pôdy, ak sú splnené ich značné potreby vody. Potrebujú stálu vlhkosť spojenú s dobrou drenážou, najmä počas vegetačného obdobia. Veľké stromy netolerujú sucho. Sadenice majú problém s príliš mokrými pôdami, rovnako im nevyhovuje veľké sucho.

Napriek obrovskej potrebe vlhkosti a výživových látok, obrovská sekvoja nadmerne nevyužíva okolité zdroje, ktoré má k dispozícii. Naopak, má tendenciu s pôdou v okolí vytvárať veľmi stabilný a dlhodobý vzťah. Systematická analýza a meranie pôdnych podmienok v okolí sekvojí rôzneho veku ukazujú konštantné a spoľahlivé množstvo rôznych chemických prvkov potrebných pre ich pohodlie.

Koreňový systém: Väčšina koreňového systému obrovských sekvojí je tvorená malými kŕmnymi niťami, ktoré sa rozprestierajú od väčších koreňov blízko spodnej časti stromu. Žiadny z veľkých koreňov pravdepodobne nebude mať priemer viac ako 0,9 m. Celý koreňový systém smeruje do hĺbky 4 až 5 metrov od povrchu pôdy. Jedná sa o prekvapivo krehký základ pre nadzemnú štruktúru, ktorá sa môže týčiť 76 m až 91 m Šírka koreňového systému sa môže rozprestierať až 45 m. od kmeňa stromu.

Rast: Počas prvých päťdesiatich až sto rokov môžu pravdepodobne rásť okolo 0,6 m ročne. Sekvojovce mamutieDrevo: ľahké, červenej farby, mäkké, Drevo zo zrelých gigantických sekvojí je vysoko odolné voči hnilobe, ale kvôli tomu, že je vláknité a krehké je vo všeobecnosti nevhodné na stavebné účely. Kvôli svojej váhe a krehkosti sa stromy často rozbili keď dopadli na zem. Drevo sa používalo hlavne na šindle a ploty, alebo dokonca na zápalky. Drevo z mladých stromov je menej krehké. Posledné testy na mladých plantážnych stromoch ukazujú, že mladšie drevo je podobnej kvality ako drevo z pobrežných sekvojí.

Kôra: Sekvoje majú najhrubšiu kôru na svete. Miestami môže mať hrúbku 60 cm. Neobsahuje horľavú živicu.

Ihličie: ihlice má sivozelené až modrasto-zelené.

Semiačka a šišky: 4-7 cm veľké, dozrievajú za 18-20 mesiacov. Šišky majú zhruba 30-50 špirálovito umiestnených šupín s niekoľkými semiačkami na šupine. Šiška približne obsahuje 230 semien. Dospelá sekvoja každý rok vyprodukuje zhruba 300 000 - 400 000 semien. konarik a šiška sekvojovecSekvoje pre svoje rozmnožovanie vyžadujú lesné požiare. Sú potrebné k tomu aby sa otvorili šišky a vypadli z nich semená, zhorí napadané ihličie a vytvorí sa pre nich priestor pre zakorenenie a rast. V dnešných dňoch rangeri úmyselne a kontrolovane vypaľujú územia v národnom parku.


Máte záujem o sadenicu Sekvojovca mamutieho? Našu ponuku nájdete tu: Sekvojovec mamutí predaj sadeníc.

Video dokumenty

Zistite, aké veľké problémy spôsobuje nadmerné sucho týmto stromom.

Krátke informačné video o tom, čo všetko môžete nájsť Sequoia National Park

Aké je to liezť na najväčšie stromy na svete? 

Zdroje:

  • https://www.parks.ca.gov/?page_id=1151&fbclid=IwAR2U6wezsuOX7tlEl630GWh-a3qh0SEvmtzGshCJpHmC-i9Ow5CqDnaiADw
  • https://homeguides.sfgate.com/much-peat-moss-should-mix-soil-giant-sequoia-93896.html?fbclid=IwAR0F_qeHj2BjaAAq5NPetSTW_WpW4pkl0xUieJmK5I9XIDbkl6ChAzj0jLg
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Sequoiadendron_giganteum