SEKVOJA VŽDYZELENÁ

(Sequoia sempervirens)

Výskyt: Pozdĺž väčšiny pobrežia štátu Kalifornia (s výnimkou južnej Kalifornie, kde nie sú dostatočné zrážky) a juhozápadný roh pobrežia Oregonu.

Vek dožitia: 1200 - 2000 rokov

Výška: Je najvyšším stromom na svete s výškou 115 m s priemerom 9 m. Názov stromu (Hyperion)

Podrobnejšie informácie

Optimálna pôda: Rastie väčšinou na pôdach pochádzajúcich z pieskovca, ktorý sa pred tisíckami rokov vytvoril pod morským dnom. Nachádza sa tiež na pôdach vytvorených z vápenca, bridlice. Sekvoja vždyzelená sa nenachádza na pôdach s vysokým obsahom horčíka a sodíka.

Koreňový systém: Korene sú veľmi plytké, často hlboké iba 1,5 až 2 m. Kompenzujú to však šírkou koreňového systému, kedy niekedy korene siahajú od kmeňa až do dĺžky 30 m. Najlepšie sa im darí v hájoch, kde sa korene môžu vzájomne prelínať a dokonca spájať. Toto im dáva obrovskú silu proti prírodným silám. Týmto spôsobom dokážu odolať silnému vetru a prudkým povodniam.

Rast: Vysoké tempo rastu sa vyznačuje na miestach, kde je dostatok plného slnečného svetla. V Prvom roku života stromu je možný rast až 45 cm. Prvých 10 rokov možný rast 0,6 - 1,8 m ročne. Sekvoje môžu dorásť do výšky 30, alebo 45 m. za 50 rokov. Najvyššia sekvoja má 115,85 m. Zaujímavosťou je, že stále rastie. Strom má väčšiu výšku ako budova NBS (Národnej banky Slovenska), ktorej výška je 112 m. 

NAJVYŠŠÍ STROM NA SVETE

Drevo: Sekvoja vždyzelená inak nazývaná aj ako "Redwood" je pomenovaná podľa svojej červenkastej farby kôry a jadra. Vysoký obsah trieslovín v dreve dodáva stromu pozoruhodnú odolnosť voči hubám, chorobám a zamoreniu hmyzom, čo je dôvod, prečo je rezivo sekvoji také žiaduce. Rovnako je drevo vysoko preferované aj z dôvodu rozmerovej stability. Sekvoja je taktiež veľmi odolná voči hnilobe spojenej s vodou, čo z nej robí žiadúce drevo na vonkajšie obklady, vonkajšie paluby. Tvrdá a vláknitá kôra sa používa ako izolácia, mulč a palivo.

Kôra: Kôra sekvoje je mäkká a vláknitá, má farbu od červenohnedej po šedivú. Na zrelých stromoch môže dorásť do hrúbky 60 centimetrov. Hrubá kôra chráni strom pred škodami, ktoré by mohol spôsobiť požiar. Do rozsiahleho využívania sklených vlákien a iných materiálov bola kôra sekvoje populárna ako izolačný materiál Počas najväčšieho rozkvetu sa vyvinul veľký priemysel na spracovanie sekvojovej kôry pre rôzne účely.

Semiačka a šišky: Sekvoje začínajú produkovať šišky vo veku 10 až 15 rokov. Zaujímavosťou je, že mladé tvoriace šišky vyzerajú ako kvety. Šišky sú veľké zhruba okolo 2 cm, čo je podstatný rozdiel oproti šiškám sekvojovca mamutieho. Jedna šiška obsahuje 90 - 150 semien. Klíčivosť sekvojí je vo všeobecností veľmi nízka a to len 16% niekedy aj menej.

Listy: Stromy pobrežnej sekvoji majú dva druhy listov. Vrch stromu má menšie, kompaktnejšie listy. Tieto listy sú vystavené viac slnečnému žiareniu a vetru ako listy, ktoré rastú nižšie na strome. Rýchlejšie strácajú vlhkosť. Ich zmenšená veľkosť znamená menšiu plochu povrchu, z ktorej sa môže voda odparovať.
Listy rastúce nižšie na strome sú plochšie a vetvené. Usporiadanie listov je špirálové, ale väčšie listy, ktoré sú v tieni sú skrútené tak, aby ležali v rovnej rovine, aby sa dosiahlo maximálne zachytenie svetla.


Máte záujem o sekvoju vždyzelenú? Sekvoje na predaj budeme spúšťať na budúci rok. Všetky sekvojové sadenice budú vypestované zo semienok.

Viac ako 94% lesov so sekvojami už bolo vyklčovaných

VIDEO DOKUMENTY K SEKVOJÁM VŽDYZELENÝM

Dokument o človeku, ktorý sa snaží o znovu zalesnenie bývalých pôvodných lesov sekvoji vždyzelenej

Viac video dokumentov o pobrežných sekvojách

Zdroje: https://www.monumentaltrees.com/en/trees/coastredwood/tallest_tree_in_the_world/

https://en.wikipedia.org/wiki/Sequoia_sempervirens

https://ucanr.edu/sites/forestry/California_forests/http___ucanrorg_sites_forestry_California_forests_Tree_Identification_/Coast_Redwood_Sequoia_sempervirens_198/

https://sunnyfortuna.com/explore/redwoods_and_water.htm

https://sunnyfortuna.com/explore/redwoods_facts_02.htm 

sekvoje.shop@gmail.com

+421 949 239 172