Od semienka po monarchov lesnej ríše. Vypestujte si najvyšší a najväčší strom na svete.
Obsah stránky:
Návod na vypestovanie Sekvoji vždyzelenej a Metasekvoji čínskej
Návod na vypestovanie Sekvojovca mamutieho
Semienka na predaj: https://www.sekvoje.sk/e-shop
Príprava na výsev semien Sekvojí vždyzelenej / Metasekvoji čínskej
Stratifikácia nie je nutná
Potrebujeme: (Kokosové vlákno, Uzatvárateľný obedový box/dózu, rozprašovač vody, semienka)
SEKVOJA VŽDYZELENÁ
Do uzatvárateľnej dózy vysypeme vlhký kokosový substrát, ktorého výška v dóze bude aspoň 2cm. Semienka vysejeme na povrch substrátu. Osivo zakryjeme vrstvou kokosového vlákna 2-3mm. Substrát jemne zastriekame rozprašovačom a dózu zatvoríme. Kokosové vlákno v dóze musí byť po celý čas vlhké. Do 1 mesiaca by sa mali ukázať prvé malé klíčiace sekvoje/metasekvoje.
Výsadba:
Mladé sadenice vysádzame do samostatných kvetínáčov s dobre priepustným substrátom s tým, že ich umiestňujeme na východnú stranu a do konca leta ich chránime tieniacou sieťkou pred prudkým slnečným svetlom.
Jeseň-zima:
Metasekvoja čínska je opadavý strom, ktorému sa s príchodom zimy vyfarbia listy do pekných oranžových, žltých farieb . Sekvoja vždyzelená je ihličnan, ktorý je náchylný na chlad a odoláva mrazom do -15°C. Oba druhy, kým sú mladé odporúčame chrániť pred mrazom, zasypaním opadaným lístím až do príchodu jari.
SEKVOJOVEC MAMUTÍ
Príprava na stratifikáciu semien sekvojovca mamutieho
Potrebujeme: (Kokosové vlákno, Uzatvárateľný obedový box/dózu, rozprašovač vody, semienka)
Zaobstaráme si uzatvárateľný obedový box, alebo uzatvárateľnú dózu, do ktorej dáme kokosové vlákno. Kokosové vlákno dobre navlhčíme a umiestnime do dózy. Na vrch navlhčeného kokosového vlákna dáme sekvojcové semená a jemne zasypeme substrátom do hrúbky 3mm. Rozprašovačom poriadne zastriekame následne zatvoríme. Kokosové vlákno spolu s dózou nám umožní dobre udržať vlhkosť, ktorú budeme potrebovať. Takto pripravenú dózu/obedový box dáme na 6 týždňov do chladničky pri 4°C, aby prebehla umelá stratifikácia, ktorá nám zvýši šance na klíčenie semien sekvojovca mamutieho.
Klíčenie: Po 6 týždňoch /obedový box vyberieme z chladničky a necháme ho ďalej zatvorený v miestnosti s bežnou izbovou teplotou. Dôležité je aby bol substrát so semiačkami stále vlhký, nie však veľmi premočený. Po celú dobu ako je dóza vonku z chladničky musí byť substrát vlhký. Môžete dózu položiť aj niekam, kde bežne svieti slnko. Treba dávať pozor aby nebolo príliš silné hlavne v letných mesiacoch. Zhruba po 1,5 týždni začnú semiačka sekvojovca mamutieho pomaly klíčiť.
Semiačka klíčia nepravidelne, môže sa stať, že klíčenie jednotlivých semien po vytiahnutí z chladničky trvá aj 1,5 mesiaca. Po celú dobu je nutné aby bol substrát vlhký. Keď už sme spozorovali, že sekvoje klíčia počkáme do doby, kedy ich klíček ma dĺžku cca 1cm, potom už môžeme daný klíček presadiť do kvetináču.
VÝSADBA
Potrebujeme: (Substrát pre ihličnany, alebo rašelinu, perlit, rozprašovač vody, malé kvetináče, parenisko)
Substrát zmiešame s perlitom tak, že perlit bude tvoriť 1/4 substrátu. Perlit umožní lepšie zakorenenie a zľahčenie pôdy. Takto pripravený substrát nasypeme do malého kvetináču. Kvetináč so substrátom dôkladne zastriekame rozprašovačom. Malým predmetom (zápalkou) vytvoríme v substráte dierku, do ktorej umiestnime klíčiaci sekvojovec. Kvetináč so sekvojovcom umiestnime do pareniska a položíme ho v izbe na slnečné miesto. Prvé týždne sekvoju polievame len s rozprašovačom kvôli zamedzeniu prepolievania. Ak je stromček minimálne 7 cm vysoký od obdobia jún môžeme sekvojovce umiestniť von na poloslnečné miesto z dôvodu, aby ich nespálilo priame silné letné slnko. Sekvojovec mamutí a jeho pestovanie môže občas vyvolať vrásky z dôvodu nízkej odolnosti v prvých týždňoch života.
Prezimovanie
Sekvojovec mamutí je vo všeobecnosti mrazuvzdorný strom. Vonku zimujeme len sekvoje staršie minim. 4 mesiace. Koncom novembra sekvoje zasypeme pilinami mierne nad výšku okraja kvetináču. To ich ochráni pred mrazmi a udrží vlhkosť. Umiestnime ich vonku na mieste, kde nie sú silné mrazivé vetry. Do častejších jesenných dažďov ich polievame.
Príchod jari
Sadenice sekvojovca mamutieho cez zimu zhnednú, až sa zdajú, že uschli, tu nie je dôvod na obavy je to ich prirodzený obranný mechanizmus počas zimy. Mladé sekvoje svoju zelenú farbu začnú naberať koncom mája. Tu sa vyznačujú rýchlymi prírastkami až do polovice jesene.