AKO ZASADIŤ SEKVOJOVEC

(Sequoiadendron giganteum)


RÝCHLY PREHĽAD

Nároky na slnko

V mladosti stromu vyhovuje mierny tieň s postupným dorastením do priameho slnka.

Nároky na vlahu

Vlhká pôda nie však premočená. V dospelosti výrazné nároky na vlahu.

Odolnosť voči mrazu

Mladý stromček je nutný na zimu chrániť mulčovaním pôdy. Inak plne mrazuvzdorný. 

Ph Pôdy

Optimum je kyslejšia pôda 5,5-7,5 Ph. Všeobecne nenáročné na typ pôdy.

Kvalita pôdy

Optimálne sú vlhké hlboké hlinito-piesčité pôdy. Inak nenáročné na pôdu.

Neinvazívna drevina

Sekvojovce sú vo všeobecnosti vzácnosťou, ktorú najskôr nájdete v zámockom parku.

Výška v dospelosti

V našich končinách tieto stromy dosahujú výšku 50m v domovine aj 90m.

Vek dožitia

V pôvodnej oblasti dosahujú vek 2000 -4 000 rokov.

SADÍME

SPRÁVNE UMIESTNENIE

Treba mať na pamäti, že sekvojovce mamutie sú obrovské mohutné stromy, ktoré v našich končinách môžu dorásť do výšky 50m. V priebehu 30 rokov dokážu dorásť do výšky 7 poschodového paneláku. Z toho dôvodu umiestňujeme stromy najmenej 10-15m od najbližšieho objektu. Rovnako tak treba dbať na to aby stromy dokázali mať dostatočne vlhkú pôdu, nie však premočenú. Je preto dobré myslieť dopredu aj na to, že stromy vo vyššom veku budú potrebovať množstvo vlahy denne. Sekvojovce mamutie vo všeobecnosti neznášajú dlhodobé sucho.

Sadenica Sekvojovec mamutí
Sadenica Sekvojovec mamutí

VÝKOP JAMY

Po tom ako sme si vybrali vhodné miesto na umiestnenie stromčeku prichádza na rad výkop sadbovej jamy. Jamu kopeme o rozmere približne 3x viac ako je zemitý bal kvetináču. My kopeme jamu o rozmere 50x50x40 cm. Všetko však záleží od pôvodného zemitého balu. Spodok jamy je vhodné rozkypriť. V prípade, že sa nachádzame na mieste, kde je zhutnené podložie je dobré do jamy pred výsadbou naliať vodu a počkať kým cela nevsiakne do pôdy.

Výkop výsadbovej jamy
Výkop výsadbovej jamy

SADENIE SEKVOJOVCA

Po vykopaní jamy prichádza na rad príprava substrátu, do ktorého budeme stromček sadiť. Je na osobnom zvolení či použijeme pôvodnú zeminu alebo pridáme kompost premiešaný s pôvodnou zeminou. My pri vysádzaní do pôdy aplikujeme kompost, Kompost nám pomáha zlepšiť kvalitatívne vlastnosti pôdy ako napríklad prísun živín a organických prvkov do pôdy čo pomáha jednak stromčeku ale aj mikrobiote v pôde
Stromček nesadíme ani moc hlboko ani moc plytko. Sadíme ho do úrovne ako bol styk kmienku s kvetináčom. Na lepšiu orientáciu hĺbky sadenia využívame palicu, ktorú si priložíme na profil terénu.

MULČOVANIE

Mulčovanie je dôležité pre zabránenie nadmernému výparu v pôde počas teplých dní a naopak počas zimy zabráni premŕzaniu pôdy. Ako mulč sa častokrát používa slama, ktorá nie je moc finančne náročná. Ak máte možnosť, odporúčame používať drevnú štiepku, ktorá zachováva prirodzenú kombináciu "dendro/dendro" čiže strom pokrýva pôdu stromu. Keďže sa jedná o ihličnan je vhodné na mulčovanie použiť štiepku z ihličnanov. Stromček sa vďaka tejto starostlivosti odvďačí krásnym zeleným ihličím a rýchlym rastom. Pokrývka pôdy vo forme štiepky zabezpečí vhodnú vlhkosť pôdy, ktorú sekvoje potrebujú. 

Mulčovanie stromčeku
Mulčovanie stromčeku

POVÝSADBOVÁ STAROSTLIVOSŤ

ZALIEVANIE

Sekvojovec mamutí neznáša dlhodobé sucho. Vo svojej pôvodnej domovine v pohorí Sierra Nevada získava vlahu z topiaceho sa snehu, ktorý zásobuje blízke potoky. Na odstránenie škodlivého sucha nám pomáha mulč vo forme štiepky, ktorý pomáha udržať vlhkosť. Pravidelná zálievka je nevyhnutná počas letných mesiacov, kedy mladý stromček ešte nemá dostatočne vyvinutý koreňový systém a je odkázaný na externý zdroj vlahy. Postupne ako stromček rastie obmedzujeme zalievanie aby si vybudoval odolnosť v prostredí. V prípade, že nastanú dlhé suchá zalievame i väčšie a dospelé stromy. 

Malé sadenice Sekvojovca mamutieho
Malé sadenice Sekvojovca mamutieho

ZIMNÁ STAROSTLIVOSŤ

Sekvojovce sú plne mrazuvzdorné stromy, ktoré zvládajú naše klimatické podmienky. Najväčšiu starostlivosť mladý stromček vyžaduje vo forme ochrany koreňového systému pred mrazom. Z toho dôvodu používame mulč na pokrytie povrchu. V prípade silných mrazov mladé stromček zakrývame vhodnou zimnou ochranou (vrece, čečina ...). Mladé jedince počas zimy vykazujú hnednutie ihličia. Svoju zelenú farbu opäť získajú v máji. 

Zimná starostlivosť o sekvoju
Zimná starostlivosť o sekvoju

sekvoje.shop@gmail.com

+421 949 239 172